Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z Covid-19 na Ukrainie ok. 0,5-0,7 mln ludzi zostało bez pracy - poinformował szef Ukraińskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Hennadij Czyżykow. Ogólna liczba osób niezatrudnionych szacowana jest na ok. 2-2,2 mln.

Szef izby przekazał, że ok. 3,5 mln ludzi na Ukrainie pracuje na czarno. Z nich ok. 1 mln pracuje w sektorach, które ograniczyły lub wstrzymały działania w związku z koronawirusem.

"Według naszych szacunków ok. 500-700 tys. nieoficjalnie zatrudnionych osób wraz z zamknięciem przedsiębiorstw na kwarantannę dziś, faktycznie, nie ma pracy. Po dodaniu prawie 1,5 mln bezrobotnych otrzymujemy liczbę niezatrudnionych na poziomie 2-2,2 mln osób" - podkreślił Czyżykow cytowany przez agencję Ukrinform.

Czyżykow ocenił, że priorytetem powinno być obecnie utrzymanie miejsc pracy. Podkreślił, że średnio utrzymanie jednego miejsca pracy jest pięć razy tańsze od utworzenia nowego.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia.