W Azji Południowo-Wschodniej wystąpiły nowe przypadki koronawirusa i zgony na skutek zakażenia. W Kambodży największa grupa infekcji jest łączona z turystami z Francji, w Malezji potwierdzono 20 zgonów osób zakażonych, a w Tajlandii w związku z epidemią obowiązuje stan wyjątkowy.

Malezja poinformowała w środę o kolejnym zgonie chorego na Covid-19. 76-letni mężczyzna zakaził się w czasie uroczystości religijnych w meczecie w Kuala Lumpur. Zmarł w środę po południu w szpitalu w stanie Kelantan na północnym wschodzie jako 20. śmiertelna ofiara wirusa w kraju.

Jak poinformowały malezyjskie służby medyczne, z masowymi modłami z przełomu lutego i marca powiązano już 1057 zakażeń. Ich ogólna liczba w kraju wynosi obecnie 1796. Do 14 kwietnia w Malezji obowiązuje częściowa blokada kraju i ograniczenia w przemieszczaniu się osób.

W Kambodży ministerstwo zdrowia zanotowało w środę pięć nowych przypadków koronawirusa w Phnom Penh i w trzech innych prowincjach królestwa. Liczba potwierdzonych w kraju infekcji wzrosła tym samym do 96. Wśród nowo zakażonych jest dwoje obywateli Francji – 64-letni mężczyzna i 60-letnia kobieta - oraz 37-letni mężczyzna z Kambodży, zatrudniony jako ich kierowca.

Kambodżańskie ministerstwo poinformowało także o dwóch zakażeniach po kontakcie z 60-letnim pacjentem, który wcześniej wrócił ze zgromadzenia religijnego w Malezji. Czterech mężczyzn w wieku od 33 do 71 lat wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali.

W niedzielę media poinformowały o 36-osobowej francuskiej wycieczce; u 31 jej uczestników wykryto koronawirusa. Grupa podróżowała po Kambodży od 11 marca. Obecnie wycieczkowicze przebywają na kwarantannie w hotelu w mieście Sihanoukville, gdzie poddano ich leczeniu. Jak informuje AFP, władze starają się ustalić, z kim francuscy turyści kontaktowali się w czasie podróży. Zachorowało również dwóch kambodżańskich przewodników, którzy oprowadzali Francuzów po kraju.

W Tajlandii od czwartku (czasu miejscowego) obowiązuje stan wyjątkowy, który ma potrwać do 30 kwietnia. W tym czasie zakazane będą zgromadzenia publiczne, a blisko powiązany z armią rząd zyskuje dodatkowe uprawnienia. Cudzoziemcy nie mogą odwiedzać kraju. Wyjątkami są m.in. dyplomaci, piloci i pracownicy firm przewozowych.

W środę służby medyczne w Bangkoku poinformowały o 107 nowych przypadkach zakażenia. Ich ogólna liczba w Tajlandii wzrosła tym samym do 934.