W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Kirgistanu ogłosiły we wtorek stan wyjątkowy w trzech największych miastach kraju, w tym w stolicy - Biszkeku, zamykając je i wprowadzając godzinę policyjną.

Jak podaje agencja Reutera, środki takie wprowadzono po ponad dwukrotnym zwiększeniu się w ciągu ostatniej doby liczby przypadków koronawirusa w tym środkowoazjatyckim kraju.

Rząd poinformował, że oprócz Biszkeku, Osz i Dżalalabadu stan wyjątkowy ogłoszono jeszcze w trzech okręgach. Mieszkańcy tych obszarów zostali poinstruowani, że mogą opuszczać swoje domy wyłącznie w nagłych przypadkach.

W Biszkeku godzina policyjna obowiązuje od godz. 20 do 7 rano - poinformował na konferencji prasowej transmitowanej w internecie wiceminister spraw wewnętrznych Ałmazbek Orozalijew.

W graniczącym z Chinami Kirgistanie we wtorek potwierdzono dotąd 42 przypadki zakażenia koronawirusem, przy czym w poniedziałek było ich jeszcze 16.

Również we wtorek rząd Kirgistanu nakazał wszystkim swoim pracownikom rozpocząć pracę z domu.

Od początku pandemii koronawirusa na świecie łącznie odnotowano ponad 377 tys. zakażeń i 16 520 zgonów. Koronawirus pojawił się w grudniu ub.r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach i od tamtej pory rozprzestrzenił się na 194 kraje.