Zarządzenie ogłoszone w telewizji przez premiera Autonomii Mohammeda Sztajje wchodzi w życie w niedzielę wieczorem na okres dwóch tygodni. Personel medyczny, farmaceuci, pracownicy sklepów spożywczych i piekarze będą zwolnieni z zakazu opuszczania domów, podobnie jak osoby udające się do tych miejsc.

Również w niedzielę jordańskie ministerstwo ds. islamu i dóbr religijnych zdecydowało, że modlitwy w jerozolimskim meczecie w Al-Aksa zostaną zawieszone od poniedziałku do odwołania. Jordania przewodniczy islamskiemu funduszowi powierniczemu (waqf), który administruje Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 r.

Na początku marca duchowni zamknęli meczet Al-Aksa i przyległą Kopułę na Skale, by walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale pozwolili wyznawcom gromadzić się na otwartych przestrzeniach Starego Miasta, znanego muzułmanom jako al-Haram al-Szarif (pl. szlachetne sanktuarium) i dla żydów jako Wzgórze Świątynne.

Reklama

Pojawienie się koronawirusa w Strefie Gazy, w której system opieki zdrowotnej jest osłabiony przez lata konfliktu z Izraelem, wzbudziło obawy, że pandemia dotknie wkrótce jedną z najuboższych społeczności na świecie - zauważa Associated Press.

Władze Gazy potwierdziły dwie pierwsze zakażenia u osób powracających z Pakistanu. (PAP)