Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii - ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Giuseppe Contego. Pierwszy dekret w sprawie wykorzystania 12 mld euro zapowiedziano na piątek.

"Wyasygnowaliśmy nadzwyczajną sumę 25 miliardów euro nie do natychmiastowego wykorzystania, lecz po to, by można było jej użyć dla stawienia czoła wszystkim trudnościom wynikającym z kryzysu" - oświadczył szef rządu.

Conte podkreślił, że w czasie rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego uzyskał zapewnienie o "wielkim uznaniu" i poparciu dla wykorzystania "wszystkich narzędzi" w walce z epidemią. Wyraził też zadowolenie z klimatu rozmów.

Minister finansów Roberto Gualtieri ogłosił, że dekret rządowy w sprawie wykorzystania pierwszej transzy w wysokości 12 mld euro w związku z kryzysem będzie gotowy w piątek.

Wyjaśnił zarazem, że poziom deficytu budżetowego oraz to, czy przekroczy on dopuszczalny przez Unię Europejską 3-procentowy próg, zależeć będzie od tego, jaka będzie faktyczna wielkość przeznaczonych funduszy. "Za wcześnie jest na to, by mówić, jaki poziom deficytu zostanie osiągnięty" - oświadczył szef resortu finansów.

Premiera Conte pytano o to, czy możliwe jest dalsze zaostrzenie kroków w walce z szerzeniem się koronawirusa na północy Włoch, czego domagają się przedstawiciele tamtejszych władz regionalnych, w tym Lombardii. Szef rządu odparł, że czeka na formalne wnioski w tej sprawie i zapewnił, że nie ma sprzeciwu wobec "bardziej restrykcyjnych środków". Jednym z nich miałoby być całkowite zamknięcie wszystkich restauracji i lokali gastronomicznych, otwartych obecnie do godziny 18.

Conte zaapelował do uczestników debaty publicznej w kraju o odpowiedzialność i unikanie kierowania się emocjami.