W poniedziałek poinformowano, że w Krakowie stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Stan ok. 60-letniego mężczyzny, który przebywa w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie jest stabilny.

Do tej pory ze względu na remont prowadzony w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie próbki pobrane od osób podejrzewanych o zakażenie wirusem były wysyłane do badań w woj. świętokrzyskim.

"Na skutek wspólnych działań z marszałkiem województwa i dyrektorem Inspekcji Sanitarnej doszliśmy do porozumienia, że w Szpitalu im. Jana Pawła II będziemy uruchamiać laboratorium drugiego stopnia, które będzie badało próbki" – zapowiedział Ćwik. "Te próbki wozimy jeszcze do województwa świętokrzyskiego, ale już od czwartku będziemy przyśpieszać tę ścieżkę – będziemy mieli swoje laboratorium" – podkreślił wojewoda.

Reklama

Badania próbek będą realizowane 24 godziny na dobę przez specjalistów z sanepidu.

Wojewoda pytany o liczbę wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych w małopolskich szpitalach mówił, że sytuacja jest dynamiczna, ale w razie konieczności możliwe będzie uruchomienie nawet 300 dodatkowych łóżek w Szpitalu Uniwersyteckim – w budynkach przy ul. Kopernika, skąd szpital przeprowadził się do nowej siedziby w Prokocimiu.

Z kolei Szkoła Aspirantów PSP ma szpital polowy – zakupiony w 2016 r. na Światowe Dni Młodzieży.

autorki: Małgorzata Wosion-Czoba; Nadia Senkowska