Połączone senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia zdecydują w środę o podjęciu inicjatywy ws. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Senatu wynika, że komisje zbiorą się w środę 11 marca o godz. 16.00 w sali obrad plenarnych. Tematem posiedzenia będzie "rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji".

Senat bez poprawek poparł w piątek przygotowaną przez rząd ustawę o przeciwdziałaniu chorobie COVID-19. Senatorowie m.in. KO mówili jednak o konieczności jej nowelizacji i zadeklarowali wolę podjęcia takich prac.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Ministerstwo zdrowia potwierdziło dotychczas 11 przypadków koronawirusa w Polsce. Na godz. 12 w poniedziałek planowana jest konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej. W poniedziałek przed południem o kolejnych czterech przypadkach poinformowały dyrekcje placówek w Krakowie (jedna osoba chora) oraz Raciborzu (trzy osoby). (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl