Wojska NATO, w tym armia USA, wycofają się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy - poinformowano w sobotę w Kabulu we wspólnym komunikacie delegacji USA i afgańskiego rządu. Warunkiem jest dotrzymanie przez talibów ich zobowiązań, zawartych w porozumieniu pokojowym, które w sobotę ma być podpisane w Ad-Dausze.

"Koalicja wycofa swoje siły z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy po ogłoszeniu wspólnej deklaracji i podpisaniu porozumienia USA z talibami ... pod warunkiem wypełnienia przez talibów zobowiązań, wynikających z tej umowy" - napisano w oświadczeniu.

Początkowo USA miałaby zredukować w ciągu 135 dni swój kontyngent w Afganistanie do 8600 żołnierzy.

W Kabulu w sobotę przebywa amerykański minister obrony Mark Esper, natomiast w Katarze jest sekretarz stanu Mike Pompeo, który po południu ma podpisać porozumienie pokojowe z talibami. Ma to być pierwszy krok do całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostaje w sumie 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym około 12-tysięczny kontyngent amerykański. W październiku dowódca sił USA w Afganistanie generał Austin S. Miller informował, że USA wycofały z Afganistanu w ciągu roku 2 tys. żołnierzy. (PAP)