Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zajęła się we wtorek ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, która wprowadza opłatę od słodzonych napojów i od alkoholu w opakowaniach do 300 ml.

Komisja ma zająć się regulacją w innym terminie. Data jeszcze nie wyznaczyła. Poinformowano, że Senat będzie rozpatrywał ustawę na kolejnym, marcowym posiedzeniu izby.

Komisja rozpoczęła dyskusję nad ustawą w ubiegłym tygodniu. We wtorek miała kontynuować prace i rozpatrzyć ewentualne poprawki. Przełożenie posiedzenia zaproponował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński po tym, jak jeden z senatorów zwrócił się o przerwę. Wiceminister wskazał, że "są kwestie wymagające niezwłocznej uwagi ze strony ministerstwa" i zadeklarował pełną dostępność w innym, zaproponowanym przez senatorów terminie.

Zgodnie z ustawą wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych ma część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych mają wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związanej z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

117 mln zł z opłaty rocznie będzie trafiać na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, czyli na finansowanie zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej. W pierwszym roku działania ustawy, która ma wejść w życie w kwietniu, kwota będzie proporcjonalnie mniejsza.

Ustawa wprowadza też opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc. Pieniądze z opłaty trafią w 50 proc. do gmin, a w 50 proc. do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl