"Wycisz trochę" to akcja, która ruszyła w Szkole Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu. W jej ramach w budynku zamontowano bezstresowe dzwonki i tzw. elektroniczne uszy.

W szkole podstawowej nr 18 im. zmieniono dźwięk tradycyjnego dzwonka na bezstresowy. Przez głośniki sygnalizujące o przerwie lekcyjnej emitowana jest przyjemna dla ucha melodyjka.

Celem akcji – jak powiedziała w poniedziałek w rozmowie z PAP dyrektor szkoły Aleksandra Stawicka – jest wyrobienie wśród dzieci nawyku wyciszenia się i spokojnej komunikacji.

"Uczniowie i nauczyciele przebywają i pracują w hałasie, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Hałas jest szkodliwy, źle wpływa na naukę i koncentrację dzieci. Nam nauczycielom też bardzo przeszkadza" – powiedziała dyrektorka.

Nowy dzwonek działa od tygodnia i – jak podkreśliła Aleksandra Stawicka – już są zauważalne zmiany w zachowaniu uczniów.

"Dzwonek sygnalizujący przerwę nie jest już tak pobudzający, co powodowało, że na jego dźwięk dzieci nagle z hukiem otwierały drzwi, wybiegały z klas i krzyczały. Teraz jest spokojniej" – poinformowała Stawicka.

W szkole zamontowano również urządzenia, tzw. elektroniczne uszy, które sygnalizują natężenie nadmiernego hałasu i pomagają dyscyplinować uczniów.

Gdy poziom hałasu przekroczy dopuszczalny próg, uruchamia się czerwona sygnalizacja – wyjaśniła dyrektorka.

Dopełnieniem akcji "Wycisz trochę" będzie cykl lekcji wychowawczych i przedmiotowych z biologii, muzyki i fizyki, informujących uczniów o szkodliwości hałasu.

Koszt inwestycji wyniósł 5 tys. zł. Jest to pierwsza i jedyna szkoła w Kaliszu, która wprowadziła takie rozwiązania.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska