W środę mają zostać zaprezentowane oficjalne wyniki wyborów przewodniczącego PO - poinformował PAP rzecznik Platformy Jan Grabiec. Wybory już w pierwszej turze wygrał w sobotę Borys Budka. W środę również urzędowanie kończy dotychczasowy szef PO Grzegorz Schetyna.

W środę o godz. 10 zbiera się Komisja Wyborcza Platformy, która przyjrzy się protokołom wyborczym ze 190 Powiatowych Komisji Wyborczych, gdzie w sobotę odbywało się głosowanie na szefa PO.

"Jutro rano przyjdą ostatnie paczki, w ten sposób będziemy mieli już tu w Warszawie wszystkie protokoły" - powiedział PAP komisarz wyborczy Platformy Łukasz Abgarowicz. Dodał, że dotąd nie wpłynęły żadne protesty wyborcze; sobotnie głosowanie odbyło się też bez poważniejszych problemów.

Około południa ma się odbyć konferencja prasowa, w której udział wezmą: Abgarowicz i prawdopodobnie Borys Budka.

Dotychczasowy wiceszef PO i przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka otrzymał 78,77 proc. głosów. Innego z wiceszefów ugrupowania Tomasza Siemoniaka poparło 11,18 proc. głosów, senatora Bogdana Zdrojewskiego - 7,57 proc., a posła Bartłomieja Sienkiewicza – 2,48 proc.

W środę urzędowanie kończy Grzegorz Schetyna. W najbliższym czasie spodziewane są dalsze zmiany w funkcjonowaniu partii - będzie nowy szef klubu KO, nastąpią też zmiany w kierownictwie Platformy.

Budka mówił we wtorek w radiu Zet, że w roli nowego sekretarza generalnego (w miejsce Roberta Tyszkiewicza) widziałby obecnego lidera stołecznych struktur PO Marcina Kierwińskiego, a na funkcji szefowej klubu - byłą wiceminister finansów Izabelę Leszczynę. (PAP)

autor: Marta Rawicz