Ibro Ćufurović z położonego na północnym zachodzie Bośni i Hercegowiny (BiH) miasta Velika Kladusza przebywał w areszcie od kwietnia, kiedy to doprowadzono do jego ekstradycji z Syrii. Wcześniej był przetrzymywany przez syryjskie milicje kurdyjskie.

Sąd wyjaśnił, że wziął pod uwagę okoliczności łagodzące podczas ustalania wyroku, w tym fakt, że oskarżony przyznał się do winy, a wyruszając na wojnę w Syrii, gdzie spędził pięć lat, miał tylko 19 lat.

Ćufurović, który posługiwał się w Syrii pseudonimem Abu Kasim Albosni, zeznał, że walczył tam w latach 2014 i 2015, ale potem został zatrzymany podczas próby przedostania się wraz z rodziną do Turcji.

W latach 2012-16 około 300 obywateli Bośni i Hercegowiny, w której muzułmanie są największą grupą religijną, wyjechało do Syrii i Iraku, w tym 55 proc. stanowili mężczyźni, 20 proc. kobiety, a 25 proc. dzieci - wynika z oficjalnych danych.

Według AFP stu dorosłych Bośniaków zginęło w walce po stronie IS. Sądy w BiH osądziły i skazały 46 osób, które wróciły do kraju z Iraku i Syrii - podaje Reuters.

W 2014 roku BiH stała się pierwszym krajem w Europie, który wprowadził kary pozbawienia wolności dla swoich obywateli walczących za granicą. Bojownicy, którzy odtąd powrócili do kraju, zostali osądzeni i w większości przypadków skazani na więzienie.

Niektórzy specjaliści uważają, że nałożone wyroki, od 12 miesięcy do 4 lat więzienia, są zbyt łagodne. Ośmiu mężczyzn, którzy zostali osądzeni, przyznało się do winy i zobowiązało się współpracować z władzami w zamian za karę 12 miesięcy więzienia. (PAP)

fit/ kar/