Senat skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w Polsce prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej - zadeklarował w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Reklama

Grodzki opublikował na Twitterze list KE do polskich organów państwowych w sprawie projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądów.

W komentarzu zapewnił, że Senat skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w Polsce prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej.

"Z najwyższą uwagą zapoznałem się z listem Very Jourovej ws. ustawy represyjnej. Zapewniam, że Senat RP skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w naszym kraju prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej" - napisał grodzki.

Rzecznik KE Christian Wigand poinformował w piątek, że Komisja Europejska zwróciła się w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji.

W liście wiceszefowa KE Viera Jourova zachęciła mocno polskie władze do skonsultowania z Komisją Wenecką Rady Europy tego projektu i zachęciła wszystkie organy państwa do wstrzymania procedowania nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji.