Wspólna kandydatura lewicowej koalicji w wyborach prezydenckich zostanie przedstawiona - zgodnie z ustaleniami - w grudniu, dotrzymujemy słowa – powiedział Adrian Zandberg, który wziął udział w rozpoczętym w sobotę w Warszawie kongresie krajowym partii.

"Umówiliśmy się, że cała nasza lewicowa koalicja wystawi wspólną kandydaturę w wyborach prezydenckich" – odpowiedział poseł na pytanie, czy zostanie kandydatem Lewicy Razem. „To, co być może zaskakuje dziennikarzy, to to, że to jest być może pierwsza w Polsce koalicja od wielu, wielu lat, w której wszyscy dotrzymujemy danego słowa i trzymamy się ustaleń, które przyjęliśmy” – dodał.

Przypomniał, że latem, kiedy koalicja była zawiązywana, zapadło ustalenie dotyczące wspólnej kandydatury. „I tak się stanie” – zapewnił. „Mówiliśmy też o harmonogramie, o tym że w październiku wejdziemy do parlamentu, w listopadzie w tym parlamencie się ukonstytuujemy, a w grudniu będziemy z przyjemnością informować o naszej wspólnej kandydaturze w wyborach prezydenckich” – powiedział.

Reklama

Zandberg zapewnił, że każdy z koalicjantów zgadza się, że może to być kandydat z innej partii. „Na tym polega istota koalicji, że wszyscy potrafimy się trochę cofnąć, żeby wspólnie pójść dalej do przodu” – zapewnił.

Zaznaczył, że „sukces lewicowej koalicji, której wielu nie dawało szans na przekroczenie 5-6 procent, a która ma 50 parlamentarzystek i parlamentarzystów, udowadnia, że warto w ten sposób działać”. „Dokładnie tak będziemy procedować dalej, to się po prostu sprawdza” – zadeklarował Zandberg.

W pierwszym Kongresie Krajowym Lewicy Razem uczestniczy ponad 100 delegatek i delegatów, którzy omawiają dotychczasowe działania i plany na przyszłość. W zorganizowanym w siedzibie ZNP kongresie, którego tematem jest też przyszłość lewicy, biorą udział także przedstawiciele SLD, Wiosny i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Lewica Razem ma sześcioro posłów należących do koalicyjnego klubu lewicy liczącego 49 posłów i dwoje senatorów.