Odznaczenia przyznał król Hiszpanii Filip VI.

Ambasador zaznaczył, że "odznaczeni wyróżniają się jako bezsprzeczne autorytety w obszarach swojej działalności. Wnieśli wybitny wkład do literatury, sztuki, badań naukowych, do wyszukiwania, kształcenia i promowania młodych talentów".

"Odznaczenia są nagrodą za przykładną i podziwu godną pracę" - podkreślił Valderrama.

Odznaczeni zostali: profesor i dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Beata Baczyńska; prof. Zofia Marzec, która wykładała w Katedrze Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego; prof. lingwistyki hiszpańskiej na Uniwersytecie Łódzkim Wiaczesław Nowikow; emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierz Sabik; malarz, rzeźbiarz, ilustrator i scenograf Józef Wilkoń; prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka.

W rozmowie z PAP Elżbieta Penderecka podkreśliła, że od lat jest silnie związana z muzyką hiszpańską i tamtejszą kulturą. Na Festiwal Beethovenowski wielokrotnie zapraszała wybitnych artystów z tego kraju. Najlepsze orkiestry hiszpańskie przyjeżdżały również na organizowany przez nią wraz z mężem Krzysztofem Pendereckim Festiwal im. Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko. Zaznaczyła, że od wielu lat łączy ją przyjaźń z Palomą O'Shea, organizatorką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander, założycielką i dyrektorką słynnej Reina Sofia School of Music.

"Z Hiszpanią, ale również innymi krajami, naszymi sąsiadami, powinniśmy współpracować jeszcze mocniej, wymieniać się doświadczeniami, rozmawiać, nie izolować" - powiedziała Penderecka.

Józef Wilkoń podkreślił, że od dawna fascynuje się kulturą Hiszpanii i związkami tej kultury z Polską.

"Cieszę się, że m.in. przez ilustrowanie +Don Kichota+ stałem się znaczącą cząstką tej współpracy" - powiedział.

Podczas uroczystości w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin odczytała list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego skierowany do uczestników uroczystości.

"To wielka radość, że dzisiaj, w przeddzień święta narodowego Hiszpanii, sześcioro zasłużonych dla kultury i nauki Polaków zostanie udekorowanych wysokim hiszpańskim odznaczeniem państwowym przyznanym przez Jego Królewską Mość Filipa VI (...) Bardzo cieszy mnie fakt, że w tym honorowym gronie obok wybitnych przedstawicieli nauk humanistycznych, iberystów znalazło się także miejsca dla dwojga cenionych przedstawicieli środowiska artystycznego, Elżbiety Pendereckiej i Józefa Wilkonia" - napisał wicepremier.

Gliński przypomniał, że oboje są "skutecznymi ambasadorami naszej kultury" i oboje zostali odznaczeni Medalami Zasłużonych Kulturze Gloria Artis.

"Zarówno działalność popularyzatorsko-organizacyjna Elżbiety Pendereckiej, ale też artystyczna Józefa Wilkonia odznaczają się niezwykłą wszechstronnością i wieloaspektowością, a także pasją" - napisał wicepremier.

"Bez wkładu pracy i zapału filologów współpraca i wymiana kulturalna nie byłaby możliwa. Nie tworzyłaby nowych jakości tak potrzebnych dla rozwoju intelektualnego, moralnego i estetycznego narodów. Najtrwalsze związku kulturalne i współpraca naukowa powstają bowiem dzięki bezpośrednim kontaktom" - podkreślił Gliński. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak