Choć Marek Kuchciński zrezygnował, a PiS zapowiedział ustawę regulującą loty najważniejszych osób w państwie, dla opozycji temat wciąż nie jest zamknięty.
Zeszłotygodniową rezygnację marszałka dobrze odbiera prawie 72 proc. ankietowanych – wynika z badania IBRiS dla DGP i RMF FM. Kluczowe jest jednak pytanie, na ile ten gest satysfakcjonuje wyborców, zwłaszcza tych głosujących na PiS. Dla 42 proc. z nich samo ustąpienie dotychczasowego marszałka Sejmu nie kończy sprawy, choć w dalszym ciągu większość (55 proc.) sądzi, że to wystarczający gest ze strony obozu władzy. Dalszego drążenia tematu lotów rządowymi samolotami najbardziej domagają się wyborcy Koalicji Obywatelskiej (82 proc. uznaje, że dymisja marszałka nie zamyka sprawy).
To może motywować PO do dalszych działań. – PiS bardzo by chciał, by temat był zamknięty, ale taki nie jest – przekonuje Marcin Kierwiński z PO. Zapowiada, że Platforma będzie teraz wnioskować o pełną dokumentację lotów premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.