Maksymalną datą, jeżeli chodzi o termin ogłoszenia przez prezydenta terminu wyborów, jest 14 sierpnia, ale ja myślę, że to będzie wcześniej - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że ws. decyzji prezydenta zostanie wydany oficjalny komunikat.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta został zapytany w piątek w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9", kiedy prezydent Andrzej Duda ogłosi termin wyborów parlamentarnych, odpowiedział: "Taką datą maksymalną, jeżeli chodzi o ten termin, jest 14 sierpnia, ale ja myślę, że to będzie wcześniej". Mucha zastrzegł, że jest to prerogatywa prezydenta.

Dopytywany, czy decyzja zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu, minister odpowiedział, że będzie oficjalny komunikat w tej sprawie Kancelarii Prezydenta i zachęcił, aby je śledzić.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Mucha w lipcu w rozmowie z PAP zaznaczył, że zgodnie z prawem wybory do parlamentu mogą odbyć się w jeden z dni wolnych od pracy między 13 października a 10 listopada.