Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce; odbywały się na Stadionie PGE Narodowy od 23 do 26 maja. W jubileuszowej, 10 edycji imprezy wzięło udział ponad 800 wystawców z 27 krajów. Zaproszono na nią ponad 1000 pisarzy – na targach można było spotkać m.in. noblistkę Swietłanę Aleksijewicz, Wiesława Myśliwskiego, Eustachego Rylskiego, Katarzynę Grocholę. Dane na temat frekwencji zwiedzających zostaną podane w poniedziałek.

Nowością tegorocznych targów był Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, w ramach którego nagrodzone zostały najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku. Pomysł takiej nagrody narodził się z sukcesu ubiegłorocznej strefy Kryminału na WTK. Jacek Oryl, dyrektor WTK zapowiedział również, że od 2020 roku nagroda ta zyska rangę wyróżnienia miejskiego, którego fundatorem będzie m. st. Warszawa.

Pierwszym w historii zwycięzcą tego konkursu okazał się Wojciech Chmielarz - za powieść „Żmijowisko”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Laureat otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.) oraz Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona).

Podczas WTK tradycyjnie rozstrzygnięto piątą już edycję Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W najmłodszej grupie wiekowej zwyciężyła Małgorzata Kur z tytułem „Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej”, w kategorii wiekowej „6 -10” wygrał Krzysztof Kochański opowiadaniem pt. „Selfie ze Stolemen”, a w najstarszej grupie wiekowej - Katarzyna Ryrych z powieścią „Lato na Rodos”. Jak przystało na jubileuszową edycję, przyznano Grand Prix konkursu, statuetkę „Pippi podnoszącej konia” dłuta Doroty Dziekiewicz-Pilich, którą otrzymała za „Lato na Rodos” Katarzyna Ryrych.

Swoją nagrodę przyznała na WTK „Nowa Fantastyka”. To doroczne wyróżnienie wręczane jest od 2014 roku, a po raz drugi w swojej historii podczas WTK. W kategorii „Reflektor” nagrodę otrzymał Przemysław Zańko, w kategorii „Komiks Roku” wygrała pozycja „B.B.P.O.: Plaga żab” (Egmont). W kategorii „Wznowienia” wybrano dwóch laureatów – „451 Fahrenheita” Raya Bradbury’ego (Mag) oraz „Wracać wciąż do domu” Ursuli K. Le Guin (Prószyński i S-ka). Zwycięzcą kategorii „Zagraniczna Książka Roku” okazała się powieść „Poklatkowa rewolucja” Petera Wattsa (Mag), a w kategorii „Polska Książka Roku” – „Woda na sicie” Anny Brzezińskiej (Wydawnictwo Literackie).

Podczas targów podpisano umowę między ministerstwem kultury Republiki Czeskiej a spółką Murator Expo, organizatorem wykonawczym stołecznych targów, dotyczącą współpracy i obecności Czech jako Gościa Honorowego kolejnej edycji. Stronę czeską reprezentowała wiceminister Kateřina Kalistova, która mówiła: „To dla nas duże wyzwanie również dlatego, że polscy czytelnicy znają chyba literaturę czeską najlepiej na świecie. To ocena oparta na liczbie tłumaczeń z języka czeskiego wydawanych w Polsce, która sięga ponad 30 tytułów rocznie”.

Kalistova zapowiedziała m.in., że za przyszłoroczne wystąpienie Czech odpowiadać będzie Morawska Ziemska Biblioteka w Brnie, która koordynuje program grantów wspierających tłumaczenia literackie z języka czeskiego oraz promocję czeskiej literatury na świecie. Czeskie wystąpienie uświetni grupa około 20 autorek i autorów z tego kraju, którzy zagwarantować mają bardzo bogaty przegląd współczesnej literatury czeskiej. (PAP)

Autor: Agata Szwedowicz