Szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z sekretarzem ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem wyraził nadzieję, że "pełna współpraca" Polski z Watykanem ws. przestępstw pedofilskich w polskim Kościele, pozwoli na "zadośćuczynienie ofiarom i oczyszczenie się Kościoła".

"W czasie spotkania minister Jacek Czaputowicz wskazał na głębokie poruszenie, jakie wywołały doniesienia o przestępstwach pedofilskich w polskim Kościele, podkreślając pełną determinację polskich władz zmierzającą do surowego ukarania sprawców i bezwzględnej walki z tym zjawiskiem" - zaznaczono w komunikacie MSZ przekazanym PAP.

Jak czytamy, szef dyplomacji wskazał przy tej okazji na "przyjęte w ostatnim czasie rozwiązania prawne mające wzmocnić skuteczność przeciwdziałania takim przestępstwom i wyraził nadzieję, że pełna współpraca państwa polskiego ze Stolicą Apostolską pozwoli na zadośćuczynienie ofiarom i oczyszczenie się Kościoła z tego zjawiska kładącego się cieniem na jego misji".

Biuro prasowe resortu dyplomacji poinformowało, że wśród tematów poniedziałkowego spotkania Czaputowicza z Gallagherem znalazły się także przegląd wzajemnych relacji "zwłaszcza w kontekście rocznicowym", przyszłość Unii Europejskiej oraz sytuacja chrześcijan na świecie. Szef MSZ opowiedział w tym kontekście przedstawicielowi Watykanu o polskich priorytetach w ramach sierpniowego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, do których należy inicjatywa ustanowienia międzynarodowego dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie.

Przed kilkoma dniami w internecie udostępniono dokument Tomasza i Marka Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu", który dokumentuje przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży i przenoszenia sprawców takich czynów z parafii na parafię przez przełożonych. Do filmu odnieśli się w oświadczeniach m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki oraz prymas Polski i delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak, którzy przeprosili osoby pokrzywdzone przez duchownych.

Do sprawy odniósł się też rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, który przekazał PAP, że nuncjusz apostolski w Warszawie arcybiskup Salvatore Pennacchio zapewnił o bliskości i solidarności papieża Franciszka i swojej z ofiarami nadużyć seksualnych.

W czerwcu na zaproszenie Episkopatu Polski przybędzie arcybiskup Malty Charles Scicluna, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się kwestią pedofilii w Kościele i prowadzi postępowania w sprawach nadużyć. Maltański dostojnik, były odpowiednik prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, weźmie udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik poinformował PAP, że decyzja o zaproszeniu abpa Scicluny zapadła w czerwcu 2018 roku.

W czwartek Sejm uchwalił przygotowaną przez resort sprawiedliwości nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

Przyjęte przez posłów przepisy zakładają m.in., że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" ma zostać ujawniony zawód skazanych.

W czasie wizyty w Polsce abp Gallagher, wraz z m.in. wiceszefem MSZ ds. europejskich Konradem Szymańskim, wziął również udział w uroczystej sesji naukowej z okazji 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską na Uniwersytecie Warszawskim.(PAP)

autor: Marceli Sommer