W zbliżającą się 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mamy kolejną odsłonę bitwy o Westerplatte; pod płaszczykiem budowy nowego muzeum próbuje się przejąć tereny należące do miasta Gdańska - powiedziała w piątek w prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który - jak zaznaczają jego twórcy z PiS - ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. W preambule projektu ustawy zapisano, że "Pole Bitwy na Westerplatte ma szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej Narodu Polskiego jako miejsce będące symbolem rozpoczęcia II wojny światowej ‒ największego konfliktu zbrojnego XX wieku". Ustawę - jak podkreślono - przygotowano w celu realizacji interesu publicznego "polegającego na upowszechnianiu wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnieniu ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na terenie Westerplatte".

Według Dulkiewicz, która w piątek przebywała w Warszawie, mamy do czynienia ze zmianami w prawie wprowadzanymi "tylnymi drzwiami". "Tzw. krótka ścieżka legislacyjna, czyli projekty poselskie, właśnie służą temu, żeby nie przeprowadzać konsultacji i uzgodnień także z organami samorządu" - podkreśliła prezydent Gdańska.

"Dzisiaj Westerplatte to niestety trochę pole bitwy, szkoda, że w zbliżającą się 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mamy kolejną odsłonę bitwy o Westerplatte" - oświadczyła Dulkiewicz. Jej zdaniem, "pod płaszczykiem budowy nowego muzeum próbuje się przejąć tereny należące do miasta Gdańska".

Dulkiewicz podkreśliła, że już ponad rok temu miasto Gdańsk zaproponowało, żeby zorganizować "godne, państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu wojny". "Dzisiaj państwo polskie organizuje te obchody w Wieluniu, nie tam się rozpoczęła II wojna światowa" - powiedziała Dulkiewicz.

Projekt Ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" - jak informuje Sejm na swojej stronie internetowej - wprowadza rozwiązania, które mają usprawnić przygotowania i realizację inwestycji dotyczącej muzeum w celu "zachowania unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".(PAP)

autor: Karol Kostrzewa