Od ośmiu lat na zlecenie ONZ opracowywany jest Światowy Raport Szczęścia. Sprawdź, gdzie żyje się najlepiej.

Z najnowszego Światowego Raportu Szczęścia ONZ wynika, że najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy Finlandii, ten kraj po raz drugi został uznany za najszczęśliwszy na świecie.

Wśród 10 najszczęśliwszych państw świata znalazły się: Dania, Norwegia, Islandia, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Nowa Zelandia, Kanada oraz Austria.

Polska jest w pierwszej pięćdziesiątce najszczęśliwszych krajów świata. Nasz kraj uplasował się na 40. miejscu, wyprzedzając państwa bałtyckie, Węgry oraz Japonię. W ubiegłym roku byliśmy na 42. miejscu, a w 2017 – na 48.

Opuszczająca Unię Europejską Wielka Brytania znalazła się na 15. miejscu, Niemcy na 17. miejscu, z kolei Stany Zjednoczone na 19., a Czechy na 20. Rosja w tegorocznym rankingu uplasowała się na 68. miejscu, między Pakistanem a Filipinami. Ukraina zaś na 133., między Republiką Czadu a Etiopią.

Listę najszczęśliwszych państw zamykają Afganistan, Republika Środkowoafrykańska oraz Sudan Południowy.

Opublikowany raport analizuje poziom szczęścia w 156 krajach świata. Aby dokonać rzetelnej analizy, naukowcy zbadali w jaki sposób na szczęście mieszkańców poszczególnych państw ma wpływ ustrój polityczny, zachowanie prospołeczne oraz zmiany, jakie zachodzą w technologiach informacyjnych.

Sześć aspektów szczęścia

Badacze uznali, że na poziom szczęścia wpływa:

  • PKB na jednego mieszkańca (Polska zajmuje 41. miejsce, Luksemburg 2. miejsce, Grecja – 46.)
  • długość życia według Światowej Organizacji Zdrowia (Polska jest 36. miejscu, Hiszpania na 3., Turcja zaś na 69. miejscu)
  • wsparcie społeczne: respondentom zadano pytanie czy mają krewnych, na których pomoc mogą liczyć, gdyby mieli kłopoty (Polska plasuje się na 44. miejscu, Islandia na pierwszym, Niemcy na 39. miejscu)
  • swoboda wyboru pod czas podejmowania decyzji (Polska zajmuje 52.miejsce, Czechy 58.miejsce, a Zjednoczone Królestwo 63.)
  • hojność: respondentów pytano o to, czy w ostatnim miesiącu przekazali pieniądze organizacjom charytatywnym (Polska jest na 76. miejscu, na czwartym miejscu Wielka Brytania, Rumunia na 102.)
  • poziom korupcji (Polska znalazła się na 108. miejscu, Finlandia na 4. miejscu, Włochy na 128. [im wyższe miejsce w rankingu, tym mniejszy poziom korupcji] )

Dążenie do szczęścia podstawowym celem człowieka

Pierwszy raport o szczęściu został opublikowany w 2012 roku. Rok wcześniej Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję. Na jej mocy 20 marca ogłoszono Międzynarodowym Dniem Szczęścia. W dokumencie zaznaczono, że szczęście i dobrobyt są podstawowym celem ludzkości, dlatego właśnie muszą być uwzględnione w krajowych politykach społecznych.