Podczas konferencji prasowej w Sejmie Tomasz Jaskóła poinformował, że Kukiz'15 złożył projekt ustawy o jawności dochodów w instytucjach publicznych, który nowelizuje ustawę o dostępnie do informacji publicznej. "Przez wiele miesięcy obserwowaliście państwo wojnę o to, czy warto ujawniać zarobki w Narodowym Banku Polskim, ale również w wielu innych spółkach Skarbu Państwa. Nie tylko warto, ale trzeba" - mówił.

"Nie chcemy ujawniać wynagrodzeń wszystkich osób. Chcemy ujawnienia wynagrodzeń osób, które zarabiają powyżej dwóch średnich krajowych" - wyjaśnił. Podkreślił, że w związku z tym projekt dotyczyć będzie osób na wysokich stanowiskach w administracji publicznej i samorządowej.

Ponadto projekt zakłada ujawnienie wysokości nagród, premii i dodatków.

Reklama

Jaskóła podkreślił, że liczy na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Przypomniał w tym kontekście, że na środowym posiedzeniu w Sejmie wszystkie kluby opowiedziały się za tym, aby projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 trafił do komisji, a podczas debaty przedstawiciele PiS i PO-KO podkreślali, że są za transparentnością oraz jawnością.

Poseł Maciej Masłowski stwierdził, że przedstawiany projekt jest uzupełnieniem do projektu ustawy antykorupcyjnej, który zakłada m.in. zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji w tym poprzez zakaz zajmowania przez takie osoby funkcji publicznych. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski