Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Pan prezydent podpisze ustawę" - powiedział Spychalski, pytany w RMF jaką decyzję podejmie Andrzej Duda w sprawie ustawy. Nowelę uchwalił pod koniec lutego Sejm; 27 lutego poparł ją Senat.

Zdaniem rzecznika prezydenta, rekompensata będzie mieć szczególne znaczenie dla utrzymania oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia, które - jak zaznaczył - "bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować".

Spychalski ocenił też, że "krytyczna sytuacja mediów publicznych" wynika z tego, że coraz mniej osób płaci abonament. Jak dodał, "załamanie wpływów" z tego tytułu nastąpiło po słowach premiera Donalda Tuska w 2007 roku, gdy mówił on o "niepłaceniu abonamentu".

"Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych" - oświadczył rzecznik prezydenta.

Dopytywany czy prezydent zdecydował się podpisać nowelę w zamian za przyjęcie przez Sejm ustawy frankowej, Spychalski zaprzeczył.