Lambrinidis był pierwszym specjalnym unijnym przedstawicielem ds. praw człowieka. Gilmore zastąpi go w piątek; na razie został powołany na dwuletnią kadencję.

"Specjalny przedstawiciel ds. praw człowieka ma za zadanie zwiększać skuteczność i widoczność polityki UE w zakresie tych praw. Jego mandat jest szeroki i elastyczny, pozwala więc adaptować działalność do ewoluującej sytuacji geopolitycznej. Specjalny przedstawiciel będzie ściśle współpracować z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, która zapewni mu pełne wsparcie" - podkreśliła Rada UE w komunikacie.

Gilmore odpowiadał za wdrażanie porozumienia wielkopiątkowego, w tym jego postanowień dotyczących praw człowieka. Porozumienie pokojowe z 1998 roku, zawarte przez rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii, a następnie kontrasygnowane przez główne partie polityczne Irlandii Północnej, zakończyło trzy dekady przemocy w Irlandii Północnej.

Reklama

Od października 2015 r. jest specjalnym wysłannikiem Wysokiego Przedstawiciela ds. procesu pokojowego w Kolumbii. Proces pokojowy w tym kraju toczy się od lutego 2017 roku, a jego cel to zakończenie trwającego ponad 50 lat konfliktu.

Rolą specjalnych przedstawicieli UE jest propagowanie polityk i interesów Unii w niektórych regionach i państwach, a także promowanie szczególnie ważnych dla niej kwestii. Specjalni przedstawiciele działają aktywnie na rzecz pokoju, stabilności i praworządności. Pierwsi specjalni przedstawiciele UE zostali powołani w 1996 r. Obecnie prace wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini wspiera 8 specjalnych przedstawicieli UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)