Dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł.Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska przedstawiała działania podejmowane przez rząd na rzecz osób z niepełnosprawnością. Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, że do tej grupy osób kierowane będą także rozwiązania zapowiedziane w "piątce PiS", m.in. świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko oraz tzw. trzynasta emerytura.

Powiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie "będzie dotyczyło rencistów socjalnych, a są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności". "Przypomnę, że renta socjalna od 2015 r. do 1 marca 2019 r. wzrosła o blisko 360 zł, procentowo wzrosła o 39 proc." - powiedziała Rafalska. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł).

Minister przypomniała, że zgodnie z zapowiedziami trzynaste świadczenie ma być wypłacane od maja, a przepisy dotyczące tego rozwiązania powinny być przyjęte na początku kwietnia.

Rafalska mówiła, że w związku z zapowiedzianymi zmianami w programie 500 plus, wniosek o przyznanie tego świadczenia będzie uproszczony, nie będzie już bowiem konieczności badania sytuacji finansowej rodziny ubiegającej się o świadczenie na pierwsze dziecko. Minister dodała, że liczy na to, że więcej wniosków będzie składanych przez internet.

W sobotę na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Zakłada ona wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

We wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała, że 5 marca rząd przedstawi "mapę drogową" dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Minister Rafalska powiedziała, że obecnie trwają prace nad zapowiedzianymi rozwiązaniami.