Telewizja publiczna uruchomiła punkt konsultacji z psychologiem dla swoich pracowników i współpracowników. Na pomoc mogą liczyć też pracownicy innych telewizji i gazet.
Dziennikarze i inne osoby pracujące w Telewizji Polskiej, którym doskwiera mowa nienawiści, mogą korzystać z porad specjalisty w siedzibie spółki przy ul. Woronicza w Warszawie. „Powodem uruchomienia punktu konsultacyjnego z psychologiem był utrzymujący się od dłuższego czasu wysoki poziom płynącej z zewnątrz agresji i hejtu wobec naszych pracowników i współpracowników” – wyjaśnia biuro prasowe TVP w odpowiedzi na pytania DGP. Zarząd telewizji zdecydował o sprowadzeniu specjalisty „w celu zminimalizowania oraz złagodzenia stresu i niepokoju”.
Spółka nie podaje, ile osób skorzystało już z pomocy psychologa ani ilu pracowników skarżyło się na stres związany z pracą w TVP. Biuro prasowe stwierdza tylko, że konsultacje odbywają się z zapewnieniem anonimowości i płaci za nie firma. Kosztów nie ujawniono.
Reklama
Odkąd po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu br. „Wiadomości” w materiale o mowie nienawiści pokazały tylko polityków opozycji, przemilczając negatywne zachowania osób z PiS, krytyczne opinie wobec programu i całej telewizji przybrały na sile. Towarzystwo Dziennikarskie wydało oświadczenie „Dość nienawiści w TVP”, w którym m.in. przypomniało, że przed wyborami samorządowymi na antenie stacji oczerniano zmarłego. Różne środowiska organizowały pikiety pod siedzibami nadawcy w Warszawie i innych miastach.

Reklama
Podczas jednej z demonstracji jej uczestnicy próbowali utrudnić wyjazd Magdalenie Ogórek, prowadzącej programy w TVP Info. Krzyczano „Wstyd i hańba” oraz „Kłamczucha”. Według portalu TVP Info był to „agresywny atak”. Nazajutrz „Wiadomości” ujawniły twarze, imiona i nazwiska 10 demonstrantów, wywołując falę hejtu, a nawet groźby pod ich adresem.
Konsultacje psychologiczne w TVP ruszyły w zeszłym tygodniu i potrwają do końca lutego.
Najwięksi nadawcy komercyjni nie otwierają u siebie punktów porad specjalistycznych w związku z hejtem, ale pomagają dziennikarzom w razie potrzeby.
– Pracownicy TVN i Discovery Polska otrzymują wsparcie ekspertów, w tym pomoc psychologiczną i coachingową w trudnych sytuacjach zawodowych – zapewnia Marcin Barcz z zarządu spółki. Rzecznik Polsatu Tomasz Matwiejczuk deklaruje, że jeśli ktoś poprosi o psychologa, może liczyć na pomoc pracodawcy.
Pogotowie psychologiczne od 2016 r. działa w Ringier Axel Springer Polska, która jest wydawcą m.in. „Faktu”, „Newsweeka”, Onet.pl. Nie tylko dla dziennikarzy. Licencjonowany psychoterapeuta wstępnie diagnozuje zgłaszające się osoby i kieruje je do specjalistów. RASP gwarantuje też pomoc psychologiczną w razie nagłych i wyjątkowo stresujących sytuacji i traumatycznych wydarzeń. – W takich przypadkach pomoc udzielana jest tak szybko, jak tylko to możliwe, niezależnie od pory i dnia tygodnia – zapewnia dyrektor personalna Monika Remiszewska. Ponadto porady psychologiczne i psychiatryczne są w pakietach opieki medycznej dla pracowników.