Szef MSZ Rosji Siegiej Ławrow powiedział w czwartek, że Rosja i Białoruś wkrótce podpiszą umowę o jednolitym trybie wydawania wiz, co powinno ułatwić przekraczanie granicy między tymi krajami przez obywateli tzw. państw trzecich. Należą do nich państwa UE.

Na spotkaniu z przedstawicielami biznesu europejskiego Ławrow wskazał, że Rosja i Białoruś pod koniec ub.r. zakończyły przygotowywanie umowy o jednolitym trybie wydawania wiz. Umowa ta "lada chwila powinna być podpisana" - zapowiedział.

Według szefa MSZ krok ten powinien pomóc w rozwiązaniu kwestii przekraczania rosyjsko-białoruskiej granicy przez obywateli państw trzecich.

Reklama

"Jednak ostatecznie rozwiążemy to, gdy podpiszemy porozumienie o wspólnej przestrzeni wizowej. Ona także jest omawiana, ale do jej przyjęcia potrzebny jest jeszcze czas" - zastrzegł Ławrow.

Minister odpowiedział w ten sposób na uwagę ambasadora RP w Moskwie Włodzimierza Marciniaka, który wskazał na problemy z przekraczaniem tej granicy. Ambasador podkreślił, iż jest to stały punkt, który porusza w kontaktach z MSZ Rosji. O problemie przekraczania granicy przy wjeździe do Rosji przez terytorium Białorusi mówił także jeden z polskich przedsiębiorców obecnych na spotkaniu.