Czekamy na stanowczą reakcję na karygodne, niedopuszczalne i rasistowskie słowa nowego ministra spraw zagranicznych Izraela; jeżeli tej reakcji nie będzie, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz nie uda się na szczyt V4 w Jerozolimie - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek i wtorek w Jerozolimie ma odbyć się szczyt Grupy Wyszehradzkiej.

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Do tej wypowiedzi premier Morawiecki odniósł się w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami. "W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne rasistowskie po prostu słowa nowo powołanego ministra spraw zagranicznych Izraela. To jest coś, co na pewno nie może pozostać bez reakcji" - mówił szef rządu.

"Z mojej strony sprawa jest absolutne oczywista i jeżeli takiej reakcji po tamtej stronie nie będzie, to będziemy życzyli im jak najlepszych obrad, ale pan minister Jacek Czaputowicz również nie uda się na to spotkanie do Izraela. Za 2-3 godziny się to rozstrzygnie" - oświadczył premier.

„Będziemy walczyć o prawdę historyczną i honor tych Polaków, którzy od pierwszego do ostatniego dnia wojny walczyli o wolność, walczyli o życie swoje i wszystkich obywateli polskich. Taka jest prawda i nic jej nie zmieni. Pewne stereotypy rasistowskie będziemy przełamywali" - powiedział Morawiecki. Dodał, że cieszy się, że premier Netanjahu wczoraj w rozmowie z nim podtrzymał deklarację z czerwca. "Ona pokazuje czym może być antypolonizm. Te słowa są przykładem antypolonizmu, rasistowskiego antypolonizmu. Nie możemy się na to zgodzić i będziemy reagować" - dodał premier.