Coraz więcej mieszkanek i mieszkańców Arabii Saudyjskiej ucieka ze swojego kraju i prosi o azyl za granicą - podała w sobotę dpa za Amnesty International. Organizacja wskazuje na represjonowanie w tym kraju obrońców praw człowieka i przeciwników władz.

Z cytowanych przez niemiecką agencję danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w latach 2015-2018 w Niemczech o azyl poprosiło 180 osób z Arabii Saudyjskiej, a łącznie w Europie blisko 700. Tymczasem w poprzednim okresie, w latach 2011-2014, o azyl w Niemczech zabiegało 15 osób z Arabii Saudyjskiej, a w całej Europie 210.

Według danych organizacji broniących praw człowieka z Arabii Saudyjskiej ucieka przede wszystkim coraz więcej młodych kobiet, które w swoim kraju podlegają tzw. systemowi męskiej opieki. Uniemożliwia on Saudyjkom samodzielne decydowanie o sobie i wymaga od nich zgody męskiego członka rodziny np. na wyrobienie paszportu, zagraniczną podróż czy wyjście za mąż. W czwartek o zniesieniu tego systemu do Rijadu apelował Parlament Europejski.

W styczniu głośna stała się sprawa młodej Saudyjki, która uciekła z kraju od swojej rodziny i po zatrzymaniu na lotnisku w Tajlandii odmówiła powrotu, twierdząc, że obawia się o swoje życie, ponieważ przyznała się, że jest ateistką. Saudyjka, którą Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców uznało za uchodźczynię, ostatecznie otrzymała azyl w Kanadzie.