Skandowane przez Irańczyków hasło "Śmierć Ameryce!" jest kierowane do prezydenta Donalda Trumpa i innych przywódców USA, a nie do narodu amerykańskiego - oświadczył w piątek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Dodał, że Irańczycy będą je skandować, dopóki Waszyngton będzie kontynuował "swą wrogą politykę". Ajatollah wypowiedział się na ten temat na spotkaniu z oficerami irańskich sił powietrznych z okazji 40. rocznicy rewolucji islamskiej.

"+Śmierć Ameryce+ oznacza śmierć Trumpowi, (prezydenckiemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego) Johnowi Boltonowi i (sekretarzowi stanu USA) Mike'owi Pompeo. Oznacza śmierć amerykańskim rządzącym" - precyzował Chamenei.

Reklama

Trump wycofał Stany Zjednoczone z międzynarodowego porozumienia z 2015 roku w sprawie irańskiego programu nuklearnego, przywracając sankcje, które są ciosem dla gospodarki Iranu. Europejscy sygnatariusze tego porozumienia próbują je uratować, ale Chamenei oświadczył, że nie można im ufać.

"Zalecam, by nikt nie ufał Europejczykom, tak samo jak Amerykanom. Nie mówimy, żeby nie mieć z nimi kontaktów, ale to kwestia zaufania" - powiedział ajatollah.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.