Firma Huawei została wykluczona z przetargu na budowę portalu podatkowego, organizowanego przez czeską Krajową Administrację Skarbową (GFRz) - podał w środę dziennik „Mlada Fronta Dnes”, oceniając, że inne instytucje państwowe zamierzają postępować podobnie.

W grudniu 2018 r. czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) wydał ostrzeżenie w związku z możliwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, związanym z wyrobami chińskiej firmy.

Portal Moje Podatki ma w przyszłości usprawnić składanie zeznań podatkowych i w związku z tym, że będzie zawierać dane osobowe oraz poufne informacje, należy do tak zwanej „państwowej infrastruktury krytycznej”. Wysokość kontraktu wynosi około 20 mln euro.

„Zgodnie z prawem, dla administracji podatkowej ostrzeżenie NUKIB jest wiążące i musimy się nim kierować” – powiedział gazecie rzecznik GFRz Petr Habań. Dodał, że nie będzie podawać dalszych informacji.

Według dziennikarzy „MFD” departament bezpieczeństwa Administracji Skarbowej opracował własną analizę zagrożenia, na podstawie której wyłączono Huawei. „Nie możemy udostępnić analizy, ponieważ zawiera informacje, których opublikowanie mogłoby zagrozić cybernetycznej ochronie ogłaszającego zamówienie publiczne” – cytuje dokument skarbówki „MFD”.

Rozstrzygnięcie przetargu zapowiadano na luty br., ale zdaniem gazety konkurs został przedłużony. Zanim GFRz zaostrzyło warunki przetargu, Huawei należał do zdecydowanych faworytów – zauważa gazeta.

Dziennik podał też, że zdaniem specjalistów od informatyzacji urzędów państwowych, chiński gigant często oferuje najniższe ceny. Według ekspertów wynika to z możliwości, jakie koncernowi stwarzają państwowe dotacje.

Firma Huawei utrzymuje, ze zarzuty związane z zagrożeniami bezpieczeństwa są nieuzasadnione i jest gotowa umożliwić przedstawicielom zagranicznych kontrahentów zapoznanie się z powstawaniem i rozwojem produktów. Takie zapewnienie składał w ubiegłym tygodniu na Forum Ekonomicznym w Davos prezes Huawei Liang Hua.