Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięciu biznesmenów z Podkarpacia, którzy mieli wystawiać puste faktury VAT. To kolejne osoby działające w grupie wyłudzającej VAT w transporcie i doradztwie podatkowym - dowiedziała się PAP. Wystawili oni faktury na 3 mln zł.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział w środę PAP, że zatrzymani przez funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury CBA to osoby z regionu Przemyśla i Jarosławia.

"Grupa zajmowała się przestępczością gospodarczą, w tym m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę – tzw. pustych faktur. Stworzyli łańcuszek powiązanych ze sobą firm pozornie świadczących usługi, których w rzeczywistości nie wykonywano" - dodał.

Brodowski zaznaczył, że poprzednio w tej sprawie w grudniu 2018 r. agenci zatrzymali pięć osób, a postępowanie nadal się rozwija i niewykluczone są kolejne działania śledczych.

Po wykonaniu czynności z zatrzymanymi trafią oni do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie mają usłyszeć zarzuty.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski