Różnice i napięcia na tle strategii informacyjnej Watykanu w trakcie reformy tamtejszych mediów to według watykanistów powody dymisji rzecznika Stolicy Apostolskiej Grega Burke'a i jego zastępczyni Palomy Garcii Ovejero. Oficjalnie przyczyny nie są znane.

W poniedziałek Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez kierownictwo biura prasowego.

Watykan ogłosił, że papież mianował tymczasowym dyrektorem biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisottiego. Do tej pory pełnił on funkcję koordynatora mediów społecznościowych watykańskiej dykasterii ds. komunikacji. To wieloletni dziennikarz Radia Watykańskiego.

Amerykanin Greg Burke, watykanista, dawniej korespondent telewizji Fox News, był rzecznikiem Watykanu od sierpnia 2016 roku. Wcześniej był zastępcą rzecznika księdza Federico Lombardiego. Jest członkiem numerariuszem prałatury Opus Dei.

Także dotychczasowa zastępczyni Burke'a Hiszpanka Paloma Garcia Ovejero odchodzi ze stanowiska po około dwóch latach.

Do zmian na stanowiskach w biurze prasowym w Watykanie dochodzi w roku reformy i konsolidacji tamtejszych mediów.

O napięciach w Watykanie i zaskakującym wydarzeniu na zakończenie roku pisze portal dziennika "La Stampa", Vatican Insider.

Greg Burke napisał na Twitterze, że do dymisji jego i zastępczyni doszło w "okresie przemian" watykańskich mediów. "Uważamy, że będzie lepiej, gdy Ojciec Święty będzie miał pełną swobodę w stworzeniu nowego zespołu" - dodał.

W komentarzach podkreśla się, że nieoczekiwany zwrot akcji skłania do postawienia tezy o napięciach na szczycie nowej dykasterii do spraw mediów, którą od niedawna kieruje Paolo Ruffini.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)