Do komisji śledczej ds. Amber Gold wpłynęły nowe dokumenty od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek wiceszef komisji, poseł PiS Jarosław Krajewski. Jak zaznaczył, są to dokumenty niejawne i zapozna się z nimi w poniedziałek.

O dokumentach, które wpłynęły do komisji, jej wiceprzewodniczący powiedział na antenie telewizji wpolsce.pl. "Mogę potwierdzić, że wpłynęły nowe dokumenty od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Są to dokumenty niejawne" - podkreślił Krajewski. Jak dodał, zapozna się z nimi w poniedziałek.

Według nieoficjalnych informacji portalu wpolityce.pl dokumenty te dotyczą przestępczości zorganizowanej w Gdańsku, a także niektórych wątków zagranicznych związanych z aferą Amber Gold.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.(PAP)