Zdaniem Jurka Polska nie przetrwa jako niepodległe i suwerenne państwo, jeśli Europa będzie odrzucać "nasze wartości". "Przykładem takiego odrzucenia jest genderowa konwencja stambulska, która uderza w fundamenty społeczne" - dodał. Jurek wezwał polski rząd do jej niezwłocznego wypowiedzenia, a równocześnie zachęcił, by Polska podjęła inicjatywę promocji Konwencji Praw Rodziny, przygotowanej z inicjatywy europosła Marka Jurka i Prawicy Rzeczypospolitej.

Lider Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego zwrócił uwagę, że PiS "emocjonalnie i finansowo wspiera katolików", czym b"ardzo skutecznie usypia odpowiedzialność społeczną". Wskazał też z kim widzi możliwość budowania republikańskiego bloku politycznego. Wymieniony został Paweł Kukiz ze swoim ruchem, Ruch Prawdziwa Europa, inicjatywa Europa Christi. Jurek zachęcał PSL do odłączenia się od liberalnej opozycji, którą określił mianem "partii zagranicy".

Reklama

"Ale co my powinniśmy robić? Potrzebna jest silna, aktywna, odważna opinia chrześcijańska. Przede wszystkim nie możemy – jak większość polityków – bać się społeczeństwa. Jesteśmy wielkim narodem. Doświadczyliśmy wiele i straciliśmy wiele, ale zachowaliśmy najważniejsze" – podsumował Marek Jurek.

VI Chrześcijański Kongres Społeczny odbył się pod hasłem "Polska przeciw rewolucji". W trakcie kongresu poruszono takie zagadnienia jak "Chrześcijańska przyszłość Europy" czy "Czas Polski w Europie".

Kongres ogłosił inicjatywę Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca 2019 r.

Chrześcijański Kongres Społeczny, jak podkreślają jego organizatorzy, jest inicjatywą gromadzącą katolików zaangażowanych w sprawy publiczne. Za cel stawia sobie łączenie różnych środowisk reprezentujących opinię katolicką w Polsce, a także dyskusję nad formami politycznej i społecznej reprezentacji agendy katolickiej w naszym kraju.