Współorganizatorami koncertu „100 lat razem” są ambasada i konsulat USA w Polsce. Gwiazdą wieczoru będzie pianista Neal Larrabee, znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina, wyróżniony podczas IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA artysta wykona utwory polskich i amerykańskich kompozytorów.

Swój recital amerykański pianista rozpocznie od dzieł Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. „Legenda As-dur i Melodia z op. 16 to dwa najbardziej znane i popularne utwory Paderewskiego, jeśli chodzi o jego twórczość kameralną. Z bogatego dorobku Fryderyka Chopina artysta wybrał Fantazję f-moll i Poloneza As-dur. O obu utworach możemy powiedzieć, że są hitami muzyki klasycznej, są świetnie znane i często wykonywane” – powiedział PAP dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.

W drugiej części koncertu usłyszymy utwory Samuela Barbera (Sonata E-dur) i Louisa Moreau Gottschalka (Orfa, grande polska, L’union i Le Banjo). „To spora niespodzianka dla melomanów. Muzyka amerykańska jest mniej znana naszej publiczności, ale na pewno warto się z nią zapoznać. Tym bardziej, że wszystkie te utwory będą prezentowane w Kielcach po raz pierwszy” – dodał Rogala.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Herbertowi Hooverowi, prezydentowi Stanów Zjednoczonych w latach 1929-33, który przez całe swoje dorosłe życie angażował się w pomoc dla potrzebujących. Wycieńczona głodem i epidemiami ludność Europy po I i II wojnie światowej otrzymała amerykańską pomoc, której inicjatorem był właśnie Hoover.

„Warto zobaczyć ten koncert, który związany jest z wyjątkowym świętem. Do tego dochodzi znakomity pianista, który przypomni nam zarówno tę dobrze nam znaną muzykę polską, jak i niezwykle romantyczną muzyką amerykańską, która w Kielcach jeszcze nigdy nie była prezentowana” – zachęcał do udziału w koncercie „100 lat razem” dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Recital Neala Larrabee'ego rozpocznie się we wtorek o godz. 18.30 w Filharmonii Świętokrzyskiej.