Rosja musi zacząć przestrzegać traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Nie ma żadnych nowych rakiet USA w Europie, ale są nowe rosyjskie - oświadczył w poniedziałek w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

Na konferencji prasowej szef Sojuszu Północnoatlantyckiego zapowiedział, że temat traktatu INF pojawi się podczas rozpoczynającego się we wtorek w Brukseli spotkania ministerialnego krajów NATO. Stoltenberg podkreślił, że INF jest zagrożony ze względu na działania Rosji.

"Rosja rozwinęła, wyprodukowała i rozmieściła nowe rakiety. Są mobilne i trudne do wykrycia. Mogą przenosić pociski nuklearne i mogą dosięgnąć europejskich miast w krótkim czasie (...). USA wypełniają postanowienia traktatu INF. Nie ma żadnych nowych amerykańskich pocisków w Europie, jednak są nowe rosyjskie. Rosja musi podjąć natychmiastowe kroki by zapewnić pełne przestrzeganie traktatu INF" - zaznaczył szef NATO.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Reklama