Poczekamy na opinie komisji ws. kandydata na Rzecznika Praw Dziecka, wtedy będziemy podejmować decyzje - powiedział w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wcześniej posłanka Elżbieta Stępień (Nowoczesna) złożyła wniosek o zwołanie konwentu seniorów ws. wyłączenia punktu dot. powołania RPD.

Komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży w środę o godz. 16 mają zebrać się i zaopiniować kandydaturę Mikołaja Pawlaka na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Na początku posiedzenia Sejmu posłanka Nowoczesnej Elżbieta Stępień złożyła wniosek o przerwę i zwołanie konwentu seniorów w sprawie wyłączenia punktu dotyczącego powołania nowego Rzecznika Praw Dziecka.

"Doniesienia medialne oraz opinie różnych środowisk wskazują, że kandydat popierany przez PiS jest osobą, która na pewno nie powinna pełnić funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Obowiązkiem RPD jest troska o interes wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry. Dochodzą do nas mocno niepokojące informacje o słowach wypowiadanych przez kandydata mających zabarwienie obraźliwe dla ludzi innych nacji, wręcz iście rasistowskie" - powiedziała Stępień.

W związku z wnioskiem zgłoszonym przez posłankę marszałek Sejmu Marek Kuchciński zadecydował o krótkiej przerwie i zwołał konwent seniorów. Po jego zakończeniu poinformował, że konwent postanowił poczekać na decyzję sejmowych komisji w sprawie kandydatury Mikołaja Pawlaka.

"Ustaliśmy, że poczekamy na sprawozdanie komisji, na opinie obu komisji, wtedy będziemy podejmować decyzje. Jeżeli będą wynikały z tej opinii jakieś wątpliwości, zwołam konwent seniorów, żeby sprawę omówić" - powiedział marszałek Kuchciński.

Kandydat PiS na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak jest prawnikiem. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi; od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu Ministra Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.(PAP)

autorka: Olga Zakolska