Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego - głosi raport kwartalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej; zastrzega jednak, że pewne kontrole zostały przeprowadzone w Iranie na krótko przed nałożeniem na Teheran pełnych sankcji USA.

W ubiegły poniedziałek weszły w życie amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, będące efektem wypowiedzenia przez administrację Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z 2015 roku. MAEA podaje, że Iran zachował rezerwy nisko wzbogaconego uranu, a poziom ich wzbogacenia jest zgodny z postanowieniami paktu - wynika z poniedziałkowego raportu MAEA.

Stan rezerw został sprawdzony 4 listopada, na dzień przed wdrożeniem ostatniej transzy amerykańskich sankcji.

Zapasy ciężkiej wody oraz innych materiałów, które zostały zweryfikowane 3 listopada, również nie przekraczają limitów ustalonych w ramach porozumienia.

Reuters podaje, powołując się na wysokiej rangi dyplomatę, że nic nie wskazuje na to, by wdrożenie amerykańskich restrykcji wpłynęło na współpracę Teheranu z MAEA.

Również w poniedziałek Sigal Mandelker, który pełni obowiązki wiceministra finansów USA powiedział, że Waszyngton będzie wdrażał sankcje wymierzone w Iran w sposób bardzo rygorystyczny.

W minionym tygodniu prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że amerykańskie restrykcje są "nielegalne i niesprawiedliwe", a Iran będzie je "z dumą omijał".