Sekretarz generalny NATO Jeans Stoltenberg złożył w niedzielę gratulacje Polsce, Rumunii, Estonii, Łotwie i Litwie z okazji 100. rocznicy niepodległości tych państw. Osobne życzenia przekazała Polsce Rada UE przypominając o polskich wynalazkach.

"Gratulacje dla Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy i Litwy, które świętują 100 lat swojej niepodległości w tym roku. Jestem dumny, że jesteście członkami naszego sojuszu. NATO chroni wolność i niezależność wszystkich członków sojuszu" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

Z kolei na profilu Rady Unii Europejskiej napisano po polsku: "Najlepsze życzenia Polsko w 100. rocznicę odzyskania niepodległości!".

W krótkiej animacji przypomniano też datę wejścia naszego kraju do UE, przyjęcia konstytucji 3 maja, rok kiedy Polska sprawowała prezydencję i rok, kiedy przypadnie kolejne przewodnictwo. Rada UE zwróciła też uwagę, że swoją siedzibę w Warszawie ma Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Widzom przybliżono też sylwetkę Marii Słodkowskiej-Curie, polskie barwy narodowe, wyjaśniono znaczenie "nieprzetłumaczalnego" na angielski słowa "załatwić", a także przypomniano o polskich wynalazkach, takich jak współczesna lampa uliczna, walkie-talkie czy kamizelka kuloodporna.