Według organizatorów akcji Znani - Niezapomniani to pierwszy taki projekt w Polsce. Ma on za zadanie upamiętnienie osób ważnych dla Gdańska, Pomorza i Polski, które zostały pochowane na cmentarzu Srebrzysko. Dzięki stronie internetowej i aplikacji mobilnej można zarówno odnaleźć grób konkretnej osoby, jak również dowiedzieć się, kim ta osoba była. Narzędzie ma służyć turystom, mieszkańcom, nauczycielom i uczniom.

"Bardzo się cieszę z tej aplikacji bowiem ona kontynuuje ten długi marsz ku pamięci, ku odzyskiwaniu pamięci, bo jak wiemy historia jest jedna (...), ale każdy z nas ma pamięć - pamięć rodzinną, pamięć środowiska, z którego się wywodzi, czy pamięć firmy, organizacji, w której pracował czy pracuje" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji na cmentarzu Srebrzysko Paweł Adamowicz.

Adamowicz dodał, że szczególnie w okresie Wszystkich Świętych wiele osób odwiedza groby swoich bliskich, ale zatrzymuje się także przy grobach osób bliskich ich pamięci.

Reklama

"Ta aplikacja, jeżeli będziemy ją rozbudowywali, ona ułatwi jak gdyby tu i teraz porównać swoją pamięć indywidualną z pamięcią zapisaną, nazwijmy to w sztucznej inteligencji" - zaznaczył Adamowicz.

Adamowicz dodał, że powstanie aplikacji mieści się "w długim łańcuchu przedsięwzięć związanych z odkrywaniem gdańskości". Wymienił m.in. powstanie Encyklopedii Gdańska oraz Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, który jest symbolicznym cmentarzem upamiętniającym gdańskie nekropolie zniszczone po II wojnie światowej.

Autorka koncepcji projektu Znani - Niezapomniani, prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej podkreśliła z kolei, że aplikacja upamiętnia wszystkich tych, którzy zostawili m.in. w Gdańsku dorobek materialny, intelektualny, historyczny i symboliczny.

"Pamięć o ludziach jest pamięcią najważniejszą, bo to jest pamięć o naszej historii. Historii, która jest naszym dziedzictwem. Ten projekt aplikacji Znani - Niezapomniani jest jednym ze sposobów utrwalania pamięci o ludziach, którzy zostawili po sobie ten ślad" - powiedziała Kobzdej

W aplikacji mają się znaleźć biografie osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych i społecznych, m.in. naukowców, historyków, działaczy opozycyjnych, lekarzy, artystów, społeczników, żołnierzy i harcerzy.

Do tej pory zapisano tam ponad 40 biografii oraz lokalizacji miejsc pochówku. Propozycje kolejnych osób, które powinny zostać upamiętnione w aplikacji można zgłaszać pod adresem p.paniec@fcs.org.pl.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk