Po tegorocznych wyborach samorządowych okazało się, że nie da się w Polsce pokonać PiS bez głosów PSL i SLD oraz jego koalicjantów - powiedział w piątek przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

"Wystartowaliśmy tych wyborach jako koalicja, koalicja lewicowa - SLD Lewica Razem, 21 podmiotów. Bardzo dobrze nam się z tymi wszystkimi podmiotami współpracowało. Im z nami również" - powiedział Czarzasty na konferencji prasowej.

"Nie uzyskała Koalicja Obywatelska względnej większości. PiS te wybory w wielu miejscach bardzo, jeśli się patrzy na Polskę powiatową i na Polskę sejmikową, wygrał" - wskazał szef Sojuszu.

Reklama

"Myślę, że uporczywe budowanie podziału w Polsce na partie skupione wokół PiS i partie skupione wokół PO nie dadzą również efektów w wyborach do Parlamentu. Dlatego uważamy, że w Sejmie i w przyszłym parlamencie bez PSL i bez SLD, i jego koalicjantów nie da się dzisiaj pokonać PiS" - ocenił.

PKW podała w czwartek zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw. W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. W 2014 r. PO zdobyła 179 mandatów, PiS uzyskał 169 mandatów, PSL - 159 mandatów, a SLD-Lewica Razem - 28 mandatów.