Elementem dla mnie niezwykle ważnym jest przyjaźń polsko-niemiecka; bardzo się cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali tego dnia oficjalnie powitani w Berlinie przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Polski prezydent wskazał na konferencji prasowej, że obecną wizytę traktuje, jako "dopełnienie" wizyty niemieckiej pary prezydenckiej w czerwcu w Warszawie.

"Bardzo, bardzo serdecznie chcę panu prezydentowi podziękować, bo to jest takie piękne podkreślenie dwóch dla mnie niezwykle ważnych elementów - pierwszym elementem jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - podkreślił Duda.

"To prawda, że ten 1918 rok zupełnie inaczej kojarzy się w Niemczech, a zupełnie inaczej w Polsce. Tym bardziej dziękuję za zrozumienie i podkreślenie tego radosnego i ważnego dla Polaków elementu naszej historii, czy wręcz jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości" - mówił prezydent.

Podziękował Steinmeierowi, że w kontekście przyjaźni polsko-niemieckiej to 100-lecie odzyskania niepodległości możemy też "pięknie obchodzić" w Berlinie.

"Z góry bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi za udział i za czas, który poświęca pan prezydent, żeby tę naszą wspólnotę europejską, polsko-niemiecką i to ważne dla nas wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości, tak mocno podkreślić" - zaznaczył Duda.

Dodał, że drugim - ważnym dla niego elementem - jest przyjaźń polsko-niemiecka. "Bardzo się z tego cieszę, że pogłębia się współpraca pomiędzy naszymi krajami - myślę przede wszystkim o współpracy gospodarczej" - powiedział prezydent. Dodał, że Niemcy są m.in. największym partnerem handlowym Polski.