Szef Miejskiej Komisji Wyborczej Adam Kanafek powiedział, że po obliczeniu głosów z 71 obwodowych komisji na 75 „z maksymalnym prawdopodobieństwem” można podać, iż w Bielsku-Białej prezydent zostanie wyłoniony w drugiej turze. „Prowadzi Jarosław Klimaszewski, a drugi jest Przemysław Drabek. To jest para, która najprawdopodobniej spotka się w drugiej turze” – wskazał.

Trzeci jest Janusz Okrzesik. Jego strata do Drabka sięga jednak kilku tysięcy głosów.

Z nieoficjalnych informacji podawanych przez dziennikarzy portalu bielsko.biala.pl na Twitterze wynikało, że po obliczeniu głosów z 64 obwodów Klimaszewski miał poparcie ok. 24 tys. wyborców, Drabek 19,5 tys., a Okrzesik – 14 tys.

Kanafek poinformował, że między trzema kandydatami z najlepszym wynikiem a kolejnymi "jest bardzo duża przerwa".

Jarosław Klimaszewski ma 48 lat. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomii na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Ma żonę, córkę i dwóch synów. Jest liderem Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej. Zawodowo od dekady jest prezesem zarządu Bezalin w Bielsku-Białej. Od 2006 r. zasiada w radzie miejskiej Bielska-Białej, której w mijającej kadencji przewodniczył.

Przemysław Drabek ma 39 lat. Jest żonaty. Ukończył zarządzanie i marketing na Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W 2003 r. związał się z PiS. Wówczas został też asystentem posła tego ugrupowania Jacka Falfusa. W latach 2005-2009 był asystentem europosła prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest dyrektorem ds. rozwoju Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki S.A. w Katowicach. Od 12 lat zasiada w bielskiej radzie miejskiej, a od 2010 r. jest jej wiceprzewodniczącym.

Adam Kanafek dodał, że w wyborach do bielskiej rady miejskiej przodują komitety Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Liczą się także komitety: Okrzesik i Niezależni.BB oraz komitet związany z ustępującym prezydentem Jackiem Krywultem.