Kandydat Koalicji Obywatelskiej, ubiegający się o reelekcję Piotr Jedliński (nie należy do PO) został w I turze wybrany na prezydenta Koszalina (Zachodniopomorskie) – wynika z informacji przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą.

Według danych ze wszystkich 54 obwodowych komisji wyborczych, Piotr Jedliński zdobył 58,8 proc. głosów.

52-letni Jedliński nie należy do PO, jest bezpartyjny; dwukrotnie wygrywał wybory w II turze.

Pozostali kandydaci uzyskali następujące poparcie: Andrzej Jakubowski (PiS) – 21,2 proc., Wiktor Kamieniarz (KWW Wiktora Kamieniarza) - 8,3 proc., Mariusz Krajczyński - (Lepszy Koszalin) – 5,1 proc., Stefan Romecki (Kukiz'15) – 3,9 proc., Jerzy Zaroda (SLD – Lewica Razem) - 2,6 proc.

Piotr Jedliński urodził się we Wrocławiu. Jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Ma również dyplom Paryskiej Szkoły Zarządzania Przemysłowego, odbył także staże w dyrekcji budżetu Ministerstwa Finansów Republiki Francuskiej oraz w departamencie podatków bezpośrednich i opłat Ministerstwa Finansów RP.

W latach 1993-1998 pracował w koszaliński ratuszu w wydziale rozwoju i handlu – był tu referentem, podinspektorem, inspektorem oraz zastępcą naczelnika. Potem zajmował stanowiska dyrektorskie w koszalińskim oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W 2002 wrócił do ratusza, gdzie został sekretarzem miasta.

W 2009 r. bez powodzenia startował z listy PO do Parlamentu Europejskiego w okręgu gorzowskim. Zdobył 14 559 głosów (7,17 proc.).

Od 1 lipca 2010 r. do końca V kadencji samorządu był zastępcą prezydenta miasta Koszalina ds. polityki przestrzennej, faktycznie pełnił obowiązki prezydenta, z uwagi na ciężką chorobę ówczesnego włodarza Mirosława Mikietyńskiego.

W 2010 r. w drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał 51,16 proc. głosów i został prezydentem miasta Koszalina. W 2014 r. został nim wybrany ponownie, również w drugiej turze. Uzyskał 55,36 proc. głosów.

Jedliński mówi po francusku i angielsku. Jest żonaty z Anną – lekarzem ortodontą, ma dwóch synów - Macieja i Adama. Najchętniej czyta literaturę iberoamerykańską, słucha jazzu. Ma stopień starszego sternika motorowodnego. Lubi pływanie i narciarstwo. Jest kibicem koszykarskiej drużyny AZS Koszalin.