Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w czwartek, że wyjście W. Brytanii z UE bez porozumienia byłoby problemem dla Irlandii i Irlandii Północnej ze względu na kwestie graniczne.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła na zakończenie szczytu UE w Brukseli, że bez porozumienia w sprawie Brexitu nie sposób określić, w jaki sposób możliwe byłoby utrzymanie otwartej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

Merkel zaakcentowała, że wszystkie 27 państw pozostających w UE zgodnie uważa, iż porozumienie z W. Brytanią w sprawie Brexitu jest pożądane - relacjonuje agencja dpa.

Niemiecka kanclerz powiedziała, że brukselski szczyt UE nie przyniósł przełomu w negocjacjach między Unią a W. Brytanią, ale że nikt też takiego przełomu nie oczekiwał. Podkreśliła, że nie sposób obecnie powiedzieć, ile czasu może zająć osiągnięcie porozumienia.

Przed udaniem się w środę na szczyt UE do Brukseli Merkel mówiła w Bundestagu, że wciąż jeszcze są szanse na uporządkowane wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej, ale Berlin przygotowuje się na każdą ewentualność, w tym na Brexit bez porozumienia. (PAP)