Poznański magistrat poinformował, że wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony. Inwestycję zrealizuje ORPEA Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków w centrum miasta, u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.

Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, "to jedna z ważniejszych nieruchomości w centrum miasta".

"Cieszę się, że poważny i doświadczony inwestor stworzy w tym miejscu centrum dla osób starszych. To pokazuje, że miejska polityka senioralna jest impulsem dla sektora prywatnego. Lokalizacja takiej inwestycji w samym centrum Poznania gwarantuje, że starsze osoby będą mogły w pełni korzystać z życia miasta - społecznego i kulturalnego, będąc jednocześnie pod opieką specjalistów" - podkreślił.

Jak tłumaczył poznański magistrat, kompleks składać się będzie z Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz części przeznaczonej na pobyt dzienny. Pomiędzy obiektami zaplanowano teren zielony, z czego część ma być otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

Według projektu w Rezydencji znajdzie się 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W kompleksie zaplanowano również Apartamenty dla Seniorów prowadzone w tzw. formule assisted living, czyli mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

"Nasza oferta to propozycja dla seniorów z różnymi potrzebami, wynikającymi ze stopnia niesamodzielności - od opieki dziennej, przez assisted living, do kompleksowej opieki przez całą dobę" – podkreśliła prezes ORPEA Polska Beata Leszczyńska.

Jak dodała, "taka formuła daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość przechodzenia przez kolejne etapy życia w ramach jednego środowiska". "Poznań to nasza pierwsza inwestycja realizowana w ramach strategii rozwoju usług premium w centrach największych polskich miast. Jest więc dla nas bardzo ważna" – podkreśliła Leszczyńska.

Dodała, że taka lokalizacja domów opieki jest najbardziej pożądana przez seniorów i ich bliskich, ponieważ umożliwia ona pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania, co ułatwia utrzymywanie więzi rodzinnych i przyjacielskich.

"Planując inwestycję wykorzystujemy naszą znajomość polskiego rynku opieki senioralnej oraz wiedzę Grupy ORPEA w zakresie rozwiązań o podwyższonym standardzie. Model assisted living będzie oparty na bogatym doświadczeniu Grupy w tym zakresie, szczególnie w placówkach zlokalizowanych w Szwajcarii. Chcemy bowiem, by nasza oferta była optymalna pod względem jakości opieki, rozwiązań infrastrukturalnych oraz kosztów finansowych, zarówno dla seniorów, jak i dla nas, jako inwestora. Nie budujemy, by sprzedać - budujemy dla siebie. Dlatego tak ważna jest dla nas jakość rozwiązań, jakie zastosujemy" – zaznaczyła Leszczyńska.

Częścią kompleksu będzie również klinika rehabilitacyjna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. "kuchenki terapeutyczne", w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania.

Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

Powierzchnia całej inwestycji będzie wynosiła ok. 21 tys. m kw. W całym kompleksie przewidywane jest łącznie ok. 400 miejsc. Jego otwarcie planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.(PAP)

autor: Anna Jowsa