Reklama

W piątek z wizytą w Polsce przebywa główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier. Przed południem spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby omówić z nim m.in. stan negocjacji oraz kwestię przyszłych relacji UE-Wielka Brytania.

"Jesteśmy w najbardziej kluczowym momencie negocjacji w sprawie Brexitu. Mam pełne przekonanie, że celem obu stron jest uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE" - powiedział PAP po spotkaniu Szymański.

Jak zaznaczył, "tylko umowa wyjścia zapewnia odpowiednie gwarancje praw dla obywateli, przedsiębiorców i – co równie ważne – wprowadza okres przejściowy, który da nam czas na sensowne ułożenie przyszłych relacji".

"Przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z UE zarówno w obszarze handlu, jak i bezpieczeństwa powinny być bardzo bliskie, ale muszą być oparte o równowagę praw i obowiązków" - ocenił wiceminister.

Wizyta Barniera w Warszawie odbywa się w okresie przygotowań do październikowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego przywódcy UE27 dyskutować będą na temat scenariuszy i harmonogramu dalszych negocjacji z Wielką Brytanią.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. (PAP)

autor: Marceli Sommer