We wtorek podczas konferencji prasowej Stefan Gardawski ze stowarzyszenia poinformował, że zebrało ono ponad tysiąc podpisów w sprawie konsultacji społecznych. Przedstawiciele MJN chcą, aby została wypracowana koncepcja przyszłości stadionu Orła. "Jest to miejsce, które od początku zostało zbudowane pod sport i rekreację. Uważamy, że ta funkcja powinna zostać utrzymana" - mówił.

Gardawski podkreślił, że tor kolarski, który się tu znajduje, powinien dalej funkcjonować. Obiekt ten powstał w latach 70; rozgrywały się na nim m.in. mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Europy juniorów. "Walczymy o to, żeby tor przywrócić. Uważamy, że jest on zdecydowanie potrzebny" - powiedział.

Justyna Kościńska z MJN powiedziała, że konsultacje społeczne powinny składać się z dwóch części: rozmów z mieszkańcami i konsultacji społecznych przez internet, a także warsztatów m.in. z socjologami, urbanistami i środowiskami sportowymi na zasadzie dyskusji eksperckiej. "Proponujemy też włącznie do konsultacji instytucji, które działają w okolicy - Centrum Promocji i Kultury, orkiestry Sinfonia Varsovia i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej" - wyliczała działaczka MJN.

Jej zdaniem teren ten może pełnić wiele funkcji - oprócz sportowych także rekreacyjne; mógłby być miejscem wypoczynku dla mieszkańców.

Mateusz Kwiatek z grupy rowerowej Tour de Varsovie uważa, że odtwarzając tor kolarski, miasto mogłoby być unikatowe w Europie. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski