Wiceszef dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii Ismail Alwan Salman al-Ithawi został skazany w środę na śmierć przez sąd w Bagdadzie - poinformowały irackie źródła sądowe.
Reklama

"Sąd karny w Karkh (w Bagdadzie, na zachodnim brzegu Tygrysu) skazał na śmierć przez powieszenie terrorystę Ismaila Alwana Salmana al-Ithawiego" - oświadczył rzecznik sądu Abdul Sattar Bajrakdar.

Sąd orzekł, że dżihadysta "zajmował wiele stanowisk w organizacji terrorystycznej Daesz (arabski akronim Państwa Islamskiego)".

"Uciekł do Syrii i utrzymywał kontakty z przywódcami plemiennymi, a następnie przybył do Turcji po wyzwoleniu większości obszarów okupowanych przez dżihadystów" - poinformował sąd w komunikacie. Dzięki współpracy z władzami tureckimi dżihadysta został w Turcji aresztowany.

15 lutego irackie władze poinformowały, że Ithawi został przewieziony do Iraku w ramach wspólnej operacji wywiadu irackiego, tureckiego i amerykańskiego.

Wysoki rangą przedstawiciel komórki irackiego wywiadu ds. tropienia członków IS poinformował, że jego zespołowi "udało się zinfiltrować najwyższe kierownictwo ekstremistycznej organizacji Państwo Islamskie, a także prześledzić wszystkie działania 55-letniego Ithawiego, pochodzącego z Ar-Ramadi" w środkowym Iraku.

Ithawi był szefem komitetu odpowiedzialnego za mianowanie emirów IS, a także "ministrem odpowiedzialnym za wydawanie fatw (edyktów religijnych) Państwa Islamskiego" - tłumaczył anonimowy przedstawiciel irackiego wywiadu.